jindrich.saur.cz

Víkend 24. – 25. 06. 2006

Kam vyrazíme, pokud nezůstaneme doma ukrytí před sluníčkem?

Red Bull letecký den 2006
25.06.2006, 13:00, Praha – Střelecký ostrov
Kreativní soutěž nadějných konstruktérů, milovníků létání, legrace a soutěžení se po čtyřech letech vrací do Prahy. Střelecký ostrov se opět stane středobodem vesmíru – alespoň pro ty, kteří se rozhodnou soutěže 2. Red Bull Letecký Den aktivně zúčastnit či se přijít podívat a podpořit svůj tým.

Více: Red Bull letecký den


VII. Pivobraní
23.-24.06.2006, park Podviní, Praha 9 – Vysočany
Hudební produkce, program pro děti a samozřejmě konzumace zlatavého moku. Program vystoupení na stránkách.

Více: Praha 9


Věda v ulicích
23.-24.06.2006, Praha
Metro – vestibul stanice Muzeum
Eurobot – golf robotů. Tým Matematicko-fyzikální fakulty UK Praha obsadil loni ve své kategorii na mistrovství světa 2. místo.Každý rok na něm roboti soutěží v jiné disciplině.V Praze předvedou golf.

Pasáž Černá růže
„Dobrodružství fyziky“ Ve společné expozici Matematicko-fyzikální fakulty UK Praha a SPŠ v Panské ulici v Praze zjistíte, že ani slavný mág David Copperfield by se bez znalostí fyziky neobešel, že fyzika nemusí být nudnou vědou a že vás doma obklopuje všude – i tam, kde byste nečekali.A pokud vás zajímá, jak vzniká vlna tsunami, dozvíte se to jako spoustu dalších zajímavých věcí.
Západočeská univerzita Plzeň vám počítačově vytvoří vaše dvojníky a předvede světově unikátní program pro on-line titulkování přímých přenosů.
Počítač ovládaný očima z laboratoře ECDL ČVUT, který byl mj. oceněn i v soutěži Česká hlava, se loni představil poprvé. Letos si budou moci návštěvníci vyzkoušet jeho vylepšenou verzi.
Hudební akademie muzických umění Praha ukáže v praxi výzkum dechových nástrojů, elektronickou simulaci varhan a testy z psychoakustiky.
Jak vypadá v počítači „virtuální okno“? jak funguje Pantograf VO5 – snímač pro měření rozložení tlaků a k čemu všemu může sloužit? To vám převedou specialisté z Centra strojového vnímání ČVUT a z Falkuty strojní ČVUT.

V Celnici (Prostor Akademie věd ČR)
Tento prostor vedle náměstí Republiky bude patřit Akademii věd ČR. V jejím stanu si mj. vyrobíte vlastní zemětřesení, vědci budou měnit vodu ve víno a naopak, budou se podepisovat vědecké celebrity jako prof. Grygar, uvidíte historickou krajinu na starých mapách a vyobrazeních, zajímavé filmy a ukázky práce jednotlivých ústavů akademie.
Hydrogenix je vozítko z výzkumné dílny firmy Siemens. Jezdí na alternativní pohonné hmoty a jezdit na ně bude i v prostoru V Celnici.

Náměstí Jana Palacha (prostor Stavby silnic a železnic)
Náměstí bude ve znamení kol. Milovníci krásných vozů uvidí unikátní kadilaky. Například Cadillac de Ville Convertible z roku 1969, Cadillac Eldorádo z roku 1979, model Seville z roku 1988 a další. Dvoukolá vozidla zastoupí nový model motocykl JAWA 650 Style. Bude reprezentovat slavnou značku, která letos slaví 77 let a jím bude věnována i doprovodná výstava.
Kdo zatouží po trošce adrenalinu, nasedne do simulátoru, kde si vyzkouší, co dokáže setrvačná síla při nárazu auta. Přislíben je i vůz závodní Formule 3000!

Náměstí Míru (Prostor Poštovní spořitelny)
Kromě ústředního podia se soutěžemi a filmy to bude náměstí většinou mezinárodní. Čeští studenti z AMAVET ( Asociace pro mládež, vědu a techniku) si pozvou kolegy z několika evropských zemí. V jejich stánku bude i letos na co se dívat, co si vyzkoušet, na co si sáhnout. Podobně to bude ve vedlejším stanu, kde bude umístěna „Malá mozaika fyziky“ – expozice plná fyzikální dílen a pokusů dovezená z Francie. Že může být chemie zábavná, dokáže stánek VŠCHT Praha. Navíc si tu můžete otestovat sluneční brýle, změřit UV faktor ve vašem opalovacím krému nebo změřit obsah dusičnanů ve vodě.

Náměstí Jiřího z Poděbrad (prostor Staveb silnic a železnic)
Pokud počasí dovolí, dovolí vám i Česká astronomická společnost s jejich dalekohledy pozorovat Slunce. Jinak tu bude k vidění Simulátor Formule1 v barvách českého národního týmů, kde iluze jízdy v monopostu je téměř dokonalá. V Ústavu mechaniky tekutin a energetiky vyrobili parašutistický trenažér, jehož dva a půl metru vysoký model bude k vidění.
Velké pozornosti se určitě bude těšit ve své době světoznámý větroň Blaník s rozpětím křídel 15 metrů. Slaví právě padesáté narozeniny.
Pokud najde někdo odvahu, doporučujeme ozkusit Aerotrim. Je to simulátor stavu beztíže, na němž lze dosáhnout přetížení až 4,4 G.
Kdo si netroufne na tento zážitek, může se podívat na čtyřkolku Midi Quasare, kterou vyrábí a s úspěchem po světě prodává firma Blata.
Nejen ochránce životního prostředí jistě zaujme projekt „ČESKÝ ELEKTROMOBIL“, který je zaměřený na vývoj přestaveb klasických automobilů na automobily s elektrickým pohonem. Vznikl za účelem podpory elektromobilů a jejich rozšíření v co největším rozsahu.

Masarykovo nádraží
Když tam vloni poprvé vystavovali Pendolino, museli stát lidé dlouhé fronty. Letos se představí zcela nová souprava příměstského vlaku Regionova.

Více: Česká hlava


Pohádkový les v údolí Motolského potoka
24.06.2006, 13:00 – 16:00, Praha
Třetí ročník Pohádkového lesa, pořádaného Dětským sdružením RTC, se uskuteční v sobotu 24. 6. v údolí Motolského potoka. Na start, který bude na zadním parkovišti hypermarketu Globus Zličín, dovedou návštěvníky značené trasy od metra Zličín a od všech vchodů hypermarketu Globus. Cesta Pohádkovým lesem bude plná zábavných úkolů, na děti se těší Houbábinka nazelenalá, Hejkal hajní, Červánková víla a další pohádkové bytosti. Na konci cesty dostane každý dětský návštěvník dárkový balíček s pamětním listem. Vstupné činí 40 Kč, občerstvení zajištěno.

Více: Praha 13


Svatojánské odpoledne
23.06.2006, 14:00 – 20:00, Praha – Toulcův dvůr
Prastaré obyčeje slavnosti letního slunovratu si lidé propojili s oslavou křesťanského svátku sv. Jana Křtitele.
Během tohoto hravého odpoledne poznáte některé magické obřady Keltů, dozvíte se o svatojanském koření, bylinách a čarovném kvítí. Připraveno bude povídání o včelách a včelích produktech, různé dílničky a hry.

Více: Toulcův dvůr


Den mláďat a křest hrocha v Zoo Praha
24.06.2006, 11.00 – 16:00
V dětském areálu Archa proběhnou ve spolupráci s organizací Okamžik zábavné soutěže a hry se zvířecí tématikou, za něž mohou malí soutěžící získat sladké odměny nebo jiné drobné dárky.
Ve vzdělávacím centru popovídá ve 13.00 ošetřovatelka Denisa Ryšková o našich zvířecích miminkách a ve 14. 00 se představí divadlo Minor s pohádkou Cirkus harampádím.

25.06.2006, 11:00
U venkovního bazénu hrochů proběhnou křtiny hrošího mláděte (nar. 21.4.2006), jehož kmotry se stanou MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy, a ing. Karel Vančura, generální ředitel společnosti IPODEC. V roli sudičky ozdobí křest svou účastí herečka Mahulena Bočanová.
Součástí slavnostního aktu bude též defilé odpadových kontejnerů firmy IPODEC s nově polepenými hrošími motivy Michala Cihláře a informacemi o přirozené likvidaci odpadu v přírodě.

Zdroj: ZOO Praha


Po stopách českých panovníků na Pražském hradě
24.-25.06.2005, 10:00 – 17:00
Po oba víkendové dny se budou moci děti na Pražském hradě vydat po stopách sedmi významných českých panovníků či jejich příbuzných a přitom plnit nejrůznější úkoly. Start a cíl je u vstupu do stálé expozice Příběh Pražského hradu, kde bude umístěno i několik středověkých řemesel, která si mohou malí poutníci vyzkoušet vlastníma rukama. Po předložení vyplněného pracovního listu získají účastníci nejen odměnu, ale také možnost prohlédnout si zdarma originál korunovačního meče a kopii svatováclavské koruny v Příběhu Pražského hradu.
Dětský víkend je pro děti i jejich rodiče zdarma.

Zdroj: Pražský hrad


Mezinárodní setkání VW brouk 
23.-25.06.2006, Blansko Autocamping Baldovec
Rezevace a Info: Pavel Procházka – 602 159 919, František Starý – 602 244 711

Více: Autodílna Procházka

Kategorie:   Sta(lo/ne) se