jindrich.saur.cz

Stop rozšiřování zón placeného stání

Přiznám se, že mi letáky ve schránce moc nevadí a než je vyhodím, tak si většinu alespoň prohlédnu. Dnes jsem ale objevil leták, který nejenom, že mi nevadí, ale je mi naopak sympatický. Jedná se o boj proti zpoplatnění parkování v Praze. Předem se omlouvám mimopražským, které to nezajímá, ale kdyby se to netýkalo mne, tak bych se tomu asi smál jako hodně dobrému vtipu.

Jsem ochoten zaplatit i nějakou tu částku za parkování před domem. Ale ne tak, jak to navrhují naši radní. Nemá cenu kompletně popisovat, jak chytře je to vymyšlené, to si můžete najít třeba stránce www.prazane.cz. Takže jenom v kostce a v bodech:

  • I přesto, že platíte, nemáte zaručeno, že zaparkujete. Ne, že zaparkujete v okruhu půl kilometru od bytu, ale že vůbec někde zaparkujete.
  • Obhajoba, že je potřeba zavést zóny placeného stání, protože si z nás „přespolní“ dělají parkoviště, když jedou do centra, je směšná. Pokud tomu tak je, tak proč nemůžu zaparkovat v jedenáct večer? Kdy tedy „přespolní“ jezdí domů?
  • Také si představujete slibovanou podporu drobného podnikání tak, že zatížíte jejich rozpočet třiceti šesti tisíci ročně za auto?
  • Opravdu moc se mi líbí myšlenka zón. Zaplatím si kartu na určitou zónu, ale pokud pojedu k doktorovi, který je ve vedlejší zóně (byť je to jenom kilometr), tak musím stejně „nakrmit“ parkovací automat.
  • Už teď je problém v Praze parkovat. Škoda, že si neschovávám staré noviny. V jenom z minulých výtisků Novin Prahy 2 byl i odhad, kolik parkovacích míst asi chybí. Pokud se vytvoří zóny placeného stání na parkovací automaty, tak odkud se vezme ten prostor na jejich vytvoření? Nevím o tom, že by se měly hromadně bourat domy, nebo stavět vícepodlažní parkoviště. Logicky se tedy musí zabrat místa pro rezidenty. Takže pokud teď hledám místo k zaparkování čtvrt hodiny, tak po zaplacení poplatku jej budu hledat ještě déle. A to se vyplatí.
  • A perla na závěr – vybrané peníze nejdou například na rozvoj městské části, nebo dokonce na řešení otázky dopravní situace a parkování. Peníze jdou do kapes našim radním, kteří si pro tyto účely založili akciovou společnost. Jistě není daleko doba, kdy ryze české slovo tunel bude časem ve světě známější, než Čapkův „robot“.

Myslím, že by se toho našlo ještě mnohem, mnohem víc, ale raději na to nemyslet. Zdraví máme jenom jedno.

Leták

Pražané,

slyšeli jste o tom, že se primátor Bém (ODS) chystá zdanit vlastnictví automobilů v Praze? A ne málo: 700 Kč ročně za první auto, 7 000 za druhé a dokonce 36 000 Kč za vozidla podnikatelů. Zdanění je to rafinované – skrývá se totiž pod názvem

Zavedení zón placeného stání„.

Nejde ovšem o rozumnou snahu omezit parkování na místech, kde je regulace žádoucí, tedy například v historickém centru a frekventovaných místech. Pražský magistrát ve spolupráci s městskými částmi se chystá zpoplatnit stání i tam, kde je parkování zdarma Vaším přirozeným právem – tedy před Vaším domem, školkou/samoobsluhou, lékařem či pracovištěm.

Systém, který se neosvědčil na území MČ Praha 1, se má zanedlouho plošně rozšířit na Prahu 2, 3, a 7, tedy čtvrti s převážně rezidenčním charakterem. Následovat budou ostatní městské části. Není pochyb, že pokud pražskému magistrátu jeho snaha projde, za chvíli nebude v Praze místo, kde budete moci zaparkovat, aniž byste museli sáhnout do peněženky. Jednotlivé městské části budou dále děleny na menší zóny, tedy i po zaplacení drahé rezidentní karty budeme mimo „své“ území nuceni znova platit v parkovacích automatech.

Ještě je čas snahu pražských radních v čele s primátorem Bémem zvrátit. Obraťte se na něj, obraťte se na svého starostu, obraťte se na své zastupitele a vyjádřete svůj postoj k tomuto záměru. Připomeňte jim jejich volební programy a sliby o podpoře drobného podnikání!

Vyjádřeme společně svůj odpor. Máme na to právo – primátor Bém i zastupitelé sedí na radnici díky našim hlasům. Chceme zvrátit záměr zastupitelstva všemi zákonnými prostředky. Proto jsme založili občanské sdružení „MY PRAŽANÉ“, jehož cílem je zrušení záměru rozšiřovat zóny placeného stání v navrhované podobě.

Máte-li zájem o další informace, nebo chcete-li se stát členy občanského sdružení MY PRAŽANÉ, využijte následujících spojení:

Adresa pro korespondenci:

MY PRAŽANÉ, POSTE RESTANTE, 130 03 Pošta Praha 33.

E-mail: my@prazane.cz Tel.: 603 324 694

Více informací o projektu a o možnostech připojit se k naší petici proti výše uvedenému záměru naleznete na www.prazane.cz

Za výbor občanského sdružení „MY PRAŽANÉ“

Jiří Ptáček, Ing. Ondřej Horázný, Dana Mušková, Jana Hřebíková

Pokud naší aktivitě fandíte, prosíme nevyhazujte tento leták, ale pověste jej na veřejné místo.

Kategorie:   Napsáno životem