jindrich.saur.cz

Zašifrujte si „flešku“

Pokud přenášíte důležitá data na USB disku a nechcete, aby se k nim někdo dostal v případě, že „úsbéčko“ ztratíte, zašifrujte ho. Nástrojů a postupů je mnoho a můžete si vybrat podle svého. Já používám program TrueCrypt. Jednak je pro Windows i pro Linux, ale hlavně je zdarma.

Instalační soubory si můžete stáhnout z domovské stránky http://www.truecrypt.org/. Pokud si program nechcete na počítač instalovat, můžete použít archiv na tomto serveru.

 1. Vložte čistý a naformátovaný USB disk do počítače.
 2. Spusťte TrueCrypt Format.exe
 3. V prvním okně nic neměňte a pokračujte tlačítkem Next
 4. V okně Volume location vyberte pomocí Select File…USB disk a napište jméno souboru, kam se mají šifrovaná data ukládat. Můžete zvolit například sifrovana_data.tc, nebo pro vyšší utajení například obrazek.jpg.
  tc02_1
  tc13_2
 5. Encryption Options – zde můžete nastavit šifrovací algoritmus. Většinou bude ale stačit pokračovat pomocí Next.
  tc03_3
 6. Volume Size – velikost šifrovaného místa nastavte o něco menší, než je celková velikost USB disku. Nezašifrovaný prostor se může občas hodit. A také potřebujete cca 1,7 MB pro pomocné soubory.
  tc04_4
 7. Zadejte vhodně složité, ale zapamatovatelné heslo.
  tc05_5
 8. Filesystem nastavte na FAT, nebo NTFS.
  tc06_6
 9. První fáze je hotova. Potvrďte postupně OK a Exit.
 10. Spusťte TrueCrypt.exe a z menu Tools vyberte možnost Traveller Disk Setup.
 11. V sekci File Settings pomocí Browse vyberte USB disk. Zapněte volbu Auto-mount TrueCrypt volume a v Mount Settings pomocí Browse vyberte soubor sifrovana_data.tc.
  tc10_7
 12. Hotovo.

Při každém dalším vložení disku do PC se zobrazí okno s dotazem na heslo. Po zadání správného hesla se šifrovaná část zobrazí jako nový výměnný disk.

Pro odpojení šifrované části klikneme na původní USB disk (v našem případě písmeno F) pravým tlačítkem a zvolíme TrueCrypt Dismount All.
tc12_8

Poznámka: Pokud chcete mít pro tento USB disk „hezčejší“ ikonu, doplňte do souboru autorun.inf řádek:

icon=TrueCrypt\TrueCrypt.exe

Kategorie:   Informační technologie