jindrich.saur.cz

Stanová věznice

Mailem mi přišel dokument se zajímavým projektem věznice, která plní svůj účel. Její vedení chápe, že se u nich „klienti rekreují“ za trest a podle toho se k nim také tak stavějí. Jestli je tento e-mail pravdivý, nebo jde pouze o fikci, to neumím říct, ale každopádně to vypadá jako dobrý nápad.

stanova_veznice-serifNedaleko Phoenixu v Arizoně vytvořil šerif Joe Arpaio „stanovou věznici“, aby pomohl ušetřit státu Arizona výdaje v milionech dolarů, které by jinak stál jiný vězeňský komplex. Na vězeňské jídlo vydává o 20 centů méně na porci a nechává si za něj od vězňů platit.

Zakázal vězňům kouřit a číst pornografické magazíny, vyházel kulturistické nářadí a zatrhl všechny filmy s výjimkou filmů typu „G“ (filmy označené jakousi etickou filmovou komisí jako tzv. „G-rated movies“ zaručují, že neobsahují hrubé nadávky a rouhání, extrémní násilí a neobsahují sexuální scény – jsou to tedy filmy „pro děti“. Příklad: Shrek, Rattatouille).

Šerif říká: „Jsou ve vězení proto, aby splatili dluh společnosti a ne proto, aby si pěstovali svaly proto, aby pak napadali nevinné lidi, jen co vyjdou z vězení.“

Znovu zavedl „skupinové řetězy“ pro vězně, kteří zadarmo pracují na veřejně prospěšných pracích ve městě a v celém okrese a šetří tak peníze daňových poplatníků.

stanova_veznice-retez1

Nedávno zavedl řetězy i pro potrestané ženy, takže ty si teď nemohou stěžovat na diskriminaci.

Vyhodil vězňům kabelovou televizi, aby následně zjistil, že podle usnesení federálního soudu kabelová televize musí ve věznici být. Takže ji znovu zavedl, ale povolil pouze kanál s kreslenými disneovkami a kanál o počasí.

stanova_veznice-retez2

Když se ho ptali, proč povolil zrovna kanál o počasí, řekl: „Proto, aby tihle blbci věděli, v jakým horku musí pracovat, když makají u mě v řetězech“.

Zatrhl jim kávu, protože „má nulovou výživnou hodnotu a vyhazují se tím peníze daňových poplatníků“. Když si vězni stěžovali, odpověděl jim: „Tohle není Carlton, nebo Ritz, jestli se vám tady nelíbí, tak už se sem víckrát nevracejte“.

Koupil také výukové lekce na pokračování historika N. Gingriche z historie USA, jejíž epizody se nějak dotýkaly amerických věznic. Když se ho reportér zeptal, zda má také nějaké lekce z historie demokracie v Americe, odpověděl, že výukové lekce z demokracie, které by pro změnu zase jednou skutečně říkaly pravdu, by uvítal a že by dokonce mohly vysvětlit, proč je 95% vězňů v jeho vězení prvotrestaných – do jeho vězení se vrací jen 5% vězňů.

stanova_veznice-trenky

Když 2. června 2007 ve Phoenixu dosáhla teplota rekordu 470C, tisková agentura AP vydala prohlášení: „Pro 2.000 vězňů, žijících za ostnatým drátem, kterým je obehnán stanový tábor v Maricopské okresní věznici, bylo vydáno povolení svléknout se do spodního prádla, tedy do vyfasovaných růžových boxerek“.

Několik dní nato, ve středu 6. června, se stovky mužů, oblečených do růžových slipů, bavily ve stanu, v němž dosahovala teplota 53 0C. „Tohle je peklo, jsme tady jako v peci“ – řekl Ernesto Gonzales, který strávil ve věznici 2 roky z celkového trestu 10 let. „To je nehumánní!“

Joe Arpaio, který oblékl vězně do růžového prádla a přinutil je jíst boloňské špagety, neprojevil s vězni ani špetku sympatií: „Kriminálníci mají být potrestáni za svůj zločin – a ne žít v luxusu do doby, než budou podmíněně propuštěni, aby vylezli ven a znovu páchali další zločiny, takže se vrátí zpátky. Budou tu pak opět žít za peníze daňových poplatníků a užívat si věcí, kterých si mnozí poplatníci nemohou dovolit.“

stanova_veznice-stany

V ten den, kdy si vězni stěžovali na horko ve stanech, jim všem řekl: „V Iráku je v tyhle dny teplota kolem 49 – 55 0C a naši vojáci tam jsou taky ve stanech a musí celé dny pochodovat na pálícím slunci v plné polní a jsou pod palbou. A to přesto, že nespáchali žádný zločin jako vy, tak držte svoje nevymáchané zatracené držky“.

Jen tak dál, šerife! Kdyby byly všechny věznice jako ta vaše, mohlo by být o trochu méně zločinů a nemuseli bychom být v situaci, jako teď, kdy máme stále přeplněné věznice.

P.S. Šerif Joe Arpaio byl v roce 2007 znovu zvolen šerifem okresu Maricopa, Arizona.

Údajně poslal Mike Wharton, Vancouver, Canada.

Kategorie:   Napsáno životem